Viza-hírek viszonylag ritkák manapság Magyarországon, és sajnos már tok-félék természetes vizeken történő fogása sem mindennapos.
De vannak még óriási kecsegék a Dunán, íme a mai hír:
https://www.baon.hu/kozelet/helyi-kozelet/meretes-kecsege-akadt-horogra-ordasnal-2056467/
Közel harmincéves ismeretség fűzi egymáshoz az ordasi Didon Sándort és a Bak unokafivéreket, a kiskunhalasi Lászlót és a makói Tibort. A közös hobbi, a horgászat hozta össze őket, László és Tibor szívesen és gyakran jön a nagy folyóra szerencsét próbálni, s az ordasi Duna-szakasz számos szép zsákmánnyal ajándékozta meg már őket. Barátjuk, a vendéglátó ordasi horgász, Didon Sándor nevéhez országos rekord is fűződik, tíz évig ő tartotta a dunai magyar süllőrekordot 14,5 kilós halával, melyet itt, a község melletti folyószakaszon akasztott meg. Bak László és Bak Tibor egy hétvégi horgászatra érkezett az elmúlt héten Ordasra. Egész nap kint voltak ladikkal a vízen, Lászlónak aznap nem volt szerencséje, Tibornak viszont görbült a bot, sorra kerültek a szákba a szép pikkelyesek. Estefelé, amikor feltámadt a szél, és kisodorta a ladikot a parti kövekhez, úgy gondolták, ideje menni. László már a parton, Tibor a csónakban pakolászott, de még egy bot be volt dobva…, amikor a kikötésnél segédkező Sándor észrevette, hogy kapás van. Szólt barátjának, figyeljen, de már feszült a damil és vitte a hal a botot. Azaz vitte volna, de Tibor megakasztotta, és közösen beszákolták a manapság ritkán látott példányt. Öt-hat éve szinte teljesen eltűnt a Dunából ugyanis a kecsege, ez a rendkívül finom, őshonos, a tokfélék családjába tartozó hal. Mint veszélyeztetett halfaj, 2014-ben ki is került a fogható fajok listájából.
A most horogra került példány 6,3 kilós volt, 88 centi hosszú (a dunai rekord 7,85 kilós). Hogy mennyire finom, azt nem tesztelhették, ugyanis Tibor a fényképezkedés után visszaengedte a halat a Dunába.
Pár gondolat: úgy tudom, remélem igaz is, hogy nem igaz az, hogy "szinte teljesen eltűnt a Dunából a kecsege".
Nagyon elismerésre méltó a nagy kecsege-fogás és a hal visszaengedése. Remélem, ez egyre gyakoribb lesz, és nemsokára annyira megnő a kecsege állomány, hogy szabadon lehet majd fogni őket.